DOWNLOAD 2015 FILM PROGRAMME GUIDE

AFRIFF 2015 PROGRAMME SELECTION – FEATURE

Love The One You Love – Jenna Cato Bass (South Africa)
Sleeper – Christopher R. Miles (United States)
While You Slept – Desmond Elliot (Nigeria)
One Fine Day – Desmond Elliot (Nigeria)
Champagne- Emem Isong Misodi (Nigeria)
Road To Yesterday – Ishaya Bako (Nigeria)
Kpians! The Feast Of Souls – Stanlee Ohikhuare (Nigeria)
8 Bars & A Clef – Chioma Onyenwe (Nigeria)
The Portrait – John Uche (US/Nigeria)
Ekei – Akin Macauley (US/Nigeria)
When Love comes around – Afe Olumowe (Ghana)
Anjola –  Abimbola Ogunsanya – (Nigeria)
A Place in The Stars – Steve Gukas (Nigeria)
Reflections – Desmond Elliot (Nigeria)
Price of Love – Hermon Hailay (Ethiopia)
Fevers – Hicham Ayouch (France)
Lonbraz Kann – David Constantin (Mauritius)
Necktie Youth – Sibs Shongwe-La Mer (South Africa)
Ayanda – Sara Belcher (South Africa)
Tell Me Sweet Something – Akin Omotoso (South Africa)
Black President – Mpumelelo Mcata (South Africa)
Red Leaves – Bazi Gete (Ethiopia)
Things of the Aimless Wanderer – Kivu (Rwanda)
Cuckold- Charlie Vundla (South Africa)
The Boda Boda Thieves – Donald Mugisha (Uganda)
Tunisian Spring – Raja Amari (Tunisia)
Mediterranea – Jonas Carpignano (Italy/Burkina Faso)
Render to Ceasar – Desmond Ovbiagele (Nigeria)
O-Town – C.J. “Fiery” Obasi (Nigeria)

AFRIFF 2015 PROGRAMME SELECTION – DOCUMENTARY

Beats of the Antonov – Hajooj Kuka (South Africa)
Buhari & The Burden Of Expectations – Ireti Bakare (Nigeria)
Mudimbe’s Order Of Things – Jean-Pierre Bekolo (Cameroon)
The Black Christ – Jean-Paul Moodie (South Africa)
Circus Without Borders – Susan Gray (United States)
Truth and Art – Sunara Begum (United Kingdom)
Prisoner 467/64 – Lebogang Rasethaba (South Africa)
Return the Western Sahara – Milly Moabi (South Africa)
Unbroken: The John Sunmonu Story – Toyin Oyemade (Nigeria)
E18hteam (eighteam) – Juan Rodriguez-Briso (Zambia)
Calabash – Gerardo Chapa & Alexander Flick (United Kingdom)
Elephant’s Dream – Kristof Bilsen (Belgium)
Silent Tears – Ishaya Bako (Nigeria)
Olu Amoda; A Metalic Journey – Tam Fio Fori (Nigeria)
Cine Guimbi Souvenirs – Berni Goldblat (Burkina Faso)
Nasser – Jihan El-Tahir (Egypt)
Remnance of Madness – Joris Lachaise (Senegal)
Project Nollywood Rebranding – Dayo Balogun (Nigeria)
Devoir de Momoire – Mamadou Cisse (Mali)
The Malagasy Way – Natenaina Lova (Madagascar)
Paths to Freedom – Richard Pakleppa (Namibia)
LaBelle at the Movies – Cecilia Zoppelletto (DRC)
Sembene – Samba Gadjigo (Senegal)

AFRIFF 2015 PROGRAMME SELECTION -SHORTS

Grief – Carloness Power/Katie Andrews (United States)
Different Plains – Tokunbo Sangodoyin (Nigeria)
Chameleon – Jude Idada (Canada/Nigeria)
Alma – Christa Eka Assam (Cameroon)
Verdict – Stanlee Ohikhuare (Nigeria)
Horn Free Day – Stanlee Ohikhuare (Nigeria)
Hex – Clarence Peters (Nigeria)
Pregnancy Joke – Grace Awe (Nigeria)
The Encounter – Tolu Ajayi (Nigeria)
Sac – Ümit Tayam (Turkey)
Pray Or Die – Uchenna Agbo (Nigeria)
Second Wind – Andrew Webber (United Kingdom)
L’introuvable – Hubert Bonke (Congo DRC)
Scenario – Muhindo Barakomerwa Abraham (Congo DRC)
Red Room – Femi Oyeniran (United Kingdom)
Vitr’in – Régis Talla (Cameroon)
Meet The Parents – Lonzo Nzekwe (Canada)
Circumstances – Odiba Alfred (Nigeria)
Spoons – Olivia Watson (United Kingdom)
Fat – Skid Sadiq (Nigeria)
Hoj Ê Ke Kel Dia (Today Is The Big Day) – Mamadou Diop (Senegal)
Boy Breadwinner- Gbenga Salu (Nigeria)
The Test – Mugabirwe Rogers (Uganda)
Scribblings – Oscar Barby (South Africa)
Oya: Rise Of The Orisha – Nosa Igbinedion (UK/Nigeria)
Le Chemin – Mike Cofiz (Ivory Coast)
Two Years Ago – Thandolwethu Mene (Japan)
Steam Iron – Edem Dotse (Ghana)
Coke Town – Ruben Engel (South Africa)
Telesourd – Matamba Kombila/Sabrina Mirva Ondo (United States)
Djibada – Mhô Diaby (Ivory Coast)
Fakeh – Achille Brice (Cameroon)
Tjitji The Himba Girl – Oshosheni Hiveluah (Namibia)
La Boucle – Didier Cheneau (France)
Lazy Susan – Stephen Abbott (South Africa)
Intellectual Scum – Njue Kevin (Kenya)
The Christening – Ezekiel Tswatswa Mutasa (Zimbabwe)
The Dream – Skeelo Khumalo (South Africa)
Jasper – Dean Leon Anderson (United Kingdom)
Leeway – Eric Aghimien (Nigeria)
Otumokpo – Paul Rivet/Delmwa Deshi-Kura (US/Nigeria)
Phobos – Carlonese Powell (United States)
Once – Jay Franklyn (Nigeria)
Timothy – Ejiro Onobrakpor (Nigeria)
Henna – Ishaya Bako (Nigeria)
Dutiful Wife – Soji Ogunnaike (Nigeria)
Her Little Piece Of Heaven – Ketaka Razafimisa (Madagascar)
Fasa – Laza (Madagascar)
Rough Life – Sitraka Randriamahaly (Madagascar)
Jin ‘Naariya – Ramatou Keita (Niger)
Open Heart – Ayekoro Kossou (Benin)
Black Room – Oumar Sinenta (Mali)
Coming Home – Marinda Stein (Namibia)
Deluded – Dipo Abdul (Nigeria)
Prey – Sunny King (Nigeria)
Common Man – Stanlee Ohikhuare (Nigeria)

AFRIFF 2015 PROGRAMME SELECTION – STUDENT SHORTS

The Good Son – Tomisin Adepeju (United Kingdom)
The Mermaid – Sara Werner (United States)
Mirrored Image – Emeka Chukwuleta (Nigeria)
The Other Side – Ayomide Deji-Abdul (Nigeria)
Space Of time – Agbo kelly (Nigeria)
David’s Winter – Matthew Couperthwaite & Liana Hassim (South Africa)
Aisha’s Story – Nuhu Dalyop (Nigeria)
Layla – Houzan Abdo (Egypt)
Alia Story – Nuhu Dalyop (Nigeria)
The Story Of The Friends – Mahmoud Yossry (Egypt)
We Are Here – A.A.V. Amasi (United Kingdom)
193 – Kobi Rana/Joewackle Joachim Kusi (Ghana)
When is Tomorrow? – Ayo Donald Love (Nigeria)
Tormented Box – Alberta Ama Appiah (Ghana)
Joy – Solomon Onita Jr. (United States)
Trash Cash – Wilberforce Muhuzra (Uganda)
The Snare – Tobi Ogunwande (Nigeria)

AFRIFF 2015 PROGRAMME SELECTION – ANIMATION

Funsie Fast Fingers – Grace Edwin-Okon (Nigeria)
Interview With Fela Kuti – OJ Okosun (Nigeria)
Sango & Friends – OJ Okosun (Nigeria)
Trinity’s Tips On Ebola – OJ Okosun (Nigeria)
Le Coup Du Mythe – Lazare Sié PALE (Burkina Faso)
The Throne – Jibril Mailafia (Nigeria)
Pains of patriotism – Farouk Sadiq (Nigeria)
Love in the Age of the EU – Ebele Okoye (Germany/Nigeria)
The Legacy of Rubies – Ebele Okoye (Germany/Nigeria)
Demystifying Autism – Grace Edwin-Okon (Nigeria)
Landlord – Kennedy Karanja Mwaniki (Kenya)
E.X.O. – The Legend of Wale Williams – Roye Okupe (US/Nigeria)
Mosquito – Farouk sadiq (Nigeria)

AFRIFF 2015 PROGRAMME SELECTION – INTERNATIONAL PANORAMA

Genuine Love – Silzati Jakov/Zhang Xin (China)
The Primary Target – Zhai JunJie/Zhai XiaoXing (China)
Toughly,Greatly – Wang Chen (China)
The Ink Dabie Mountain – Jia Xiaotie (China)
Young Love Lost – Xiang Guoqiang (China)
Tomb Robber – Yu Dao (China)
Love Cate Cream Bun – Han Wanfeng (China)
A Good Wife – Ma Jin (China)
The Grass in Wind – Luo Ying (China)
The Road – Zheng Wei (China)
Tour of Sour – Ma Jin (China)
We Will Live Elsewhere – Nicolas Karolszyk (France)
Democrats – Camilla Nieisson (Denmark)
Captain Thomas Sankara – Christophe Cupelin (Switzerland)
The Land Between – David Fedele (Australia)
Wings and Neons – Julián Camilo Sánchez (Colombia)
Ujantali – Som (India)
The Next Day – Mohammad Najarian Dariani (Iran)
Vocation – Arno XIMENES (France)
O Barbeiro Guitarrista – André Almeida Rodrigues (Portugal)
Matka Ziemia – Piotr Zlotorowicz (Poland)
The Call of The Crater – Ignasius Loyola Weamole Somalinggi (Indonesia)
Alibaba & The Thief – Zheng Chengfeng (China)
Maple Syrup – Yoshino Aoki (Canada)
Unordinary journey in an ordinary day – Yoshino Aoki (Canada)